G-MN23124PS2

آموزش تعمیر تابلو روان LED

آموزش تعمیر تابلو روان LED

آموزش تعمیر تلویزیون شهری

مقاله آموزشی تعمیر تابلو ال ای دی تک رنگ

نکات مهم در مورد تعمیر تابلور وان

در این مبحث ما به شما تعمیر تابلو روان از انواع مختلف تابلو روان تک رنگ و تابلو روان فول کالر را آموزش میدهیم.

همانطور که در مقالات آموزشی تابلو روان اشاره شد تابلو روان از چهار جزئ قاب cncماژول تابلو روانپاور cl و برد کنترل تک رنگ تشکیل شده است . همانطور که میدانید تابلو روان از تعدادی ماژول چیده شدهه در کنار هم تشکیل شده است که دارای سطر و ستون میباشد که در تعمیر تابلو روان باید به این سطرها وو ستونها توجه کرد حال ما به طور پیش فرض تابلو روان دارای هفت ردیف و شش ستون را فرض میکنیم
که تابلو LED با ابعاد ۱۲۲ در ۲۰۲ سانتیمتر (با احتساب ۵ سانت قاب دور) را در اختیار ما میدهد.
اشکالاتی که در تابلو روان به وجود می آید از سه ناحیه ماژولپاور و برد کنترل نشات میگیرد
و قاب تابلو روان هیچ تاثیری در خرابی تابلو روان ندارد پس ما در ابتدا اشکالات ماژول را مورد
بررسی قرار میدهیم سپس پاور و در انتها برد کنترل. در تعمیر تابلو روان باید بدانیم که یک ماژول به چهارر صورت امکان ایجاد خلل در تابلو روان را مینماید
۱- خرابی کل ماژول ۲- خرابی کابل فلات ماژول ۳- خرابی سیم هایی که از منبع تغذیه به ماژول ها
متصل گردیده ۴- خرابی خروجی ماژول در زیر عکسهایی از این چهار اشکال در تعمیر تابلو روان را به شماا نشان میدهیم. در تعمیر تابلو روان شما با مقایسه این عکسها و تابلو روان خود میتوانید براحتی مشکل تابلو روان خود را شناسایی کنید . عکس (۱-۱) تابلو روانی را نشان میدهد که یکی از ماژول ها دچار مشکل شدهه است .

همانطور که در عکس مشاهده مینمایید ماژول های سطری بعد از این ماژول سالم هستند که اگر این خرابی به خروجی ماژول هم سرایت کرده باشد ماژول های بعدی هم از کار می افتد که برای تعمیر تابلو روان شما باید ابتدا کابل های فلات و سیم های ماژول را باز کرده سپس پیچ های اتصال ماژول به قاب cnc را باز نموده وو یک عدد ماژول سالم بجای آن در تابلو روان تعبیه میکنید . عکس (۲-۱) تابلو روان را نشان میدهد که کابل فلات ماژول دچار اشکال شده است در نتیجه مسیر اطلاعات قطع گردیده لذا شما هیچ گونه تصویری بعد ازز این کابل فلات در ماژول های سطری مشاهده نمی نمایید.

لذا برای تعمیر تابلو روان شما باید با فشردن کابل فلات از جا خوردن درست آن اطمینان حاصل نمایید سپس در صورت وجود اشکال اقدام به تعویض کابل فلات نمایید. عکس (۳-۱) تابلو روانی را نشان میدهد که درر سیم های سری شده از پاور به ماژول اشکالاتی دارد که معمولا در سیم های جدید به علت نازک بودن تابلو روان سازان بسیار به این مشکل برخورد مینمایند که با تعویض سیم مشکل دار با سیم دیگر این مشکل نیزز به راحتی برطرف میگردد.

شکل (۴-۱) تابلو روان را نشان میدهد که در آن اولین ماژول خاموش دچار عدم اطلاع رسانی از خروجی میباشد لذا برای تعمیر تابلو روان شما کافیست این ماژول را با آخرین ماژول سطری تعویض نموده تا مشکلل شما برطرف گردد

برای اطمینان از وجود چنین مشکلی شما میتوانید با استفاده از کابل فلاتی بلند که یک سر آن را به خروجی یک ماژول قبل از آخرین ماژول روشن و سر دیگر آنرا به ورودی اولین ماژول خاموش زده در صورت روشنن شدن ماژول های دیگر حال شما اطمینان میابید که خروجی ماژول مورد نظر مشکل دارد و نسبت به تعمیرر تابلو روان اقدام نمایید.

اشکال در پاور تابلو روان

پاور تابلو روان در صورت گرمای بیش از حد و یا کارکرد بیش از اندازه دچار مشکل در تامین برق ماژول ها می شوند از آنجایی که در ساخت تابلو روان برای هر ۹ ماژول یک پاور cl را بکار می بندند لذا شما شاهد از کار افتادن این نه ماژول میباشید  همانطور که در شکل (۵-۱۱) برای شما نشان داده ایم.

در این گونه مشکلها شما شاهد خاموشی مستطیل گونه یا مربع گونه از ماژول ها میباشید البته اگر پاور تابلو روان که به برد کنترل متصل است دچار مشکل شود کل تابلو led خاموش خواهد شد زیرا برد کنترل تابلو led  قادر به فرمان دادن به ماژول ها نیست لذا برای تعمیر تابلو روان کافیست پاور مورد نظر را تعویضض نمایید. لازم به ذکر است که این گونه خرابی شایع ترین خرابی در تابلو روان و تلویزیون شهری میباشد و به ندرت پیش می آید که ماژول و یا برد کنترل تابلو روان از کار بیفتاد. برای جلوگیری از این مشکل شماا میبایست از معروفترین نوع پاور تابلو LED که همان پاور CL میباشد استفاده کنید که برای تهیه آن میتوانیدد از لینک فروشگاه روان تابلو اقدام به خرید نمایید . پاور CL از مواد اولیه بسیار مرغوب ساخته شده اند و به ندرت دچار مشکل میشوند البته در اکثر موارد تابلو روان سازان اقدام به بستن بیش از ۹ عدد ماژول به پاور می کنند که خود عاملی در جهت پایین آمدن عمر پاور ها می باشد .

شکل (۶-۱) تابلو روان را نشان میدهد که برد کنترل تابلو LED  آن دارای مشکل میباشد که دو حالت وجود دارد یا مشکل از برد کنترل میباشد که با تعویض آن مشکل برطرف میگردد یا مشکل از کابل های بلندد ارتباطی ما بین برد کنترل تابلو LED و ماژول تابلو روان میباشد که با تعویض هر کدام از کابل ها با کابلی سالم از خراب بودن کابل فلت مورد نظر اطمینان حاصل خواهد شد. لازم به توضیح میباشد که بسیار بهه ندرت دیده شده که برد کنترل تابلو روان دچار مشکل شود زیرا برد کنترل تابلو LED  یک وسیله الکترونیکیی بوده به درجه حرارت حساسیت زیادی نشان نمیدهد همچنین ای سی های برد کنترل LED طول عمر بسیارر بالایی دارند .

جمع بندی تعمیرات تابلو روان:

در خاتمه چند تکته ضروری به نظر می رسد . قبل از هرگونه اقدامی در زمینه تعمیر تابلو روان برق ورودی تابلو روان را قطع کنید.
در ارتفاعات از تماس مستقیم دست با برق ۲۲۰ ولت بر حذر باشید. در نصب تابلو LED قبل از هر اقدامی به فکر جاسازی محلی مناسب برای سرویس دهی و تعمیر تابلو روان کنید . در تعمیر تابلو led هنگام خاموشیی کامل تابلو روان از ورودی برق ۲۲۰ ولت به تابلو روان اطمینان حاصل کنید. امید است که این مقاله آموزشیی در زمینه تعمیر تابلو روان توانسته باشد راه گشای مشکلات شما باشد.

شرکت روان تابلو آماده ساخت و تعمیر انواع تابلو روان و تلویزیون شهری و نیز دارای مجموعه کامل از قطعات تابلو روان میباشد. در صورت نیاز میتوانید با دفتر فروش شرکت روان تابلو تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

دیدگاه شما

29 دیدگاه

 1. وحيد گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از این مطالب ءءخیلی عالی هست یک سوال دارم لطفا من و راهنمایی کنید یک تابلو روان تک رنگ داریم که دارای چهار عدد پاور ویک بردکنترل میباشد نمیدانم چرا زمانی که تابلو را روشن میکنیم فیوز میپرد وبرق قطع میشود لازم بذکر است حتی دوشاخه را هم برعکس کردیم یهنی جای فازو نول را عوض کردیم درست نشده بعضا شده تا چند ثانیه روشن میماند وبعد فیوز میپرد از یک جای امپر میکشد لطفا من را راهنمایی کنید

  • Naser@1367 گفت:

   سلام تک تک پاور ها رو عوض کن . سیم ها رو هم چک کن شاید خوردگی داشته باشنددر کل ایراد شما یا از پاور هست یا از سیم ها

 2. سجاد گفت:

  سلام من دو برد دارم که هر دو برنامه روش ریخته می شه آپلود کامل صورت می گیره ولی برنامه رو نشون نمی ده نسبت به کامل بودن برنامه و صحیح بودنش مطمئنم و نسبت به اتصال به دستگاه کامل هم مطمئنم چون دو برد چند دقیقه قبل از این اتفاق کار می کردن با ریختن برنامه جدید اینجوری شدن لطفا راهنماییم کنین

  • Naser@1367 گفت:

   سلام اگر برد سالم هست پس فقط از نرم افزار میتونه باشه نوع برد کنترل را در نرم افزار درست انتخاب میکنید؟

 3. احمد گفت:

  سلام ی سری تابلو هستن یه قسمتی از تابلو متن یا با شدت روشنایی کم میره ومیاد یا بعضی اوقات اون قسمت مثلا یکی دوتا ماژول چراغاش کاملا روشن خاموش میشه ومتن نشون نمیده ؟؟ یا مثلا ی قسمت کلا خاموش میشه اکثرا یه دور برقو قطع ووصل میکین خوب میشه ولی بعد ی تایمی باز همونطوری میشه . این اتفاق بیشتر تو مراکز صنعتی میوفته ، میخواستم دلیلشو بدونم

  • Naser@1367 گفت:

   سلام 2 دلیل بیشتر نداره یا ترانس هست یا سیم ها ی برق که از پاور به ماژول وصل شده اند ضعیف شده یاسد عوض کنید

 4. قیاسی گفت:

  سلام مطالبتون واقعا کاربردی و مفید هستند ممنون از راهنماییتون اما من تابلویی دارم که قسمتی از ان دایم روشن میماند در صورت امکان راهنماییم فرمایید

 5. امیر گفت:

  ایمیل میفرستم برای شما خطا میده میگه ادرس نا معتبر است،ایمیل دیگه ای ندارید؟

 6. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  ی تابلو روان هس که به برق وصل شده و بعد از پریز جرقه زد
  الان دیگه کلا روشن نمیشه
  مشکل از کجاست

 7. Naser@1367 گفت:

  سلام این مشکل شما فقط میتونه به برد کنترل ربط داشته باشه

 8. علیرضا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید ممنونم بابت مطالب خوبتون /تابلو روانی رو منتاژ کردم بعد با نرم افزار HD2016 آخرین ورژنش متن فارسی ریختم روش و ماژولم نور سفیده ولی نوشته های فارسی خوانا نیست و بعضا نقطه های حروف دیده نمیشه و هرزگاهی بک گراند نورش نویزی کم و زیاد میشه ولی افکت های مین برد رو بدون نویز نمایش میده تابلو من 32*96 هستش و 6 ماژول داره و مینم U6A هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. آریا گفت:

  سلام وقت بخیر
  در هنگام کار حواسم پرت شد و ماژول ها رو به برق ۲۲۰ زدم بجای ترانس
  آیا تمام آی سی های smdسوخته ؟
  شما تعمیرات ماژول رو انجام میدین
  و حدود هزینه لطفا
  09128083644

 10. محمود گفت:

  پاور رو عوض کردم یکی از ماژول ها داغ کرد ودود کرد سیمها رو هم درست وصل کردم ۱۲ تا ماژول داشت ولی پاور ۱۲ ولت وصل کردم میتونه از اون باشه ؟
  آیا برد هم میتونه سوخته باشه چون بقیه ماژولها نقطه نقطه روشن میشدن ولی نوشته نمیومد

  • Naser@1367 گفت:

   سلام خدمت شما عرض کنم که متاسفانه ماژول های شما سوخته چون باید پاور 5 ولت وصل میکردید

 11. موسوی گفت:

  سلام
  یک تابلو روان با بردhd u60 هست که چند وقتی خاموش بوده، حالا که روشن کردم برنامه قبلی که روش بوده رو جواب میده ولی برنامه جدید رو که بهش میدم مینویسه erorr 1 ولی بازهم برنامه قبلی رو نشون میده؟
  به نظر شما مشکل از کجاست؟

  • naser@1988 گفت:

   سلام برد کنترل شما خراب شده است و حافظه داخلی که باید متن را در خود نگاه دارد و با وصل دوباره فلش متن را جایگزین کند خراب شده است و فقط باید برد کنترل را تعویض کنید…این یکی از مشکلات شایع برد های سری hd هست که بعد از مدت زمان به مشکل برمیخورد.

 12. hamedg182 گفت:

  بابت مقاله ای که منتشر کردید خیلی ممنون.واسه مشکل دمای بالای70درجه داخل تابلو میشه از سنسور دما استفاده کرد که وقتی دما بیشتر شد تابلو به صور اتوماتیک خاموش شود.دراین صورت پاورها کمتر آسیب می بینند.
  راستی یکی از مشکلات رایج تلویزیون شهری رو یادتون رفته بگید.اونم این بودکه در صورت عدم نصب کولر گازی مناسب سیم های برق کابینت های تلویزیون شهری آب می شوند و شاید هم مشکلاتی برای پاورها و بردکنترلر بوجود بیاورند.

 13. hamedg182 گفت:

  بابت مقاله ای که منتشر کردید خیلی ممنون.واسه مشکل دمای بالای70درجه داخل تابلو میشه از سنسور دما استفاده کرد که وقتی دما بیشتر شد تابلو به صورت اتوماتیک خاموش شود.دراین صورت پاورها کمتر آسیب می بینند.
  راستی یکی از مشکلات رایج تلویزیون شهری رو یادتون رفته بگید.اونم این بودکه در صورت عدم نصب کولر گازی مناسب سیم های برق کابینت های تلویزیون شهری آب می شوند و شاید هم مشکلاتی برای پاورها و بردکنترلر بوجود بیاورند.
  //من یه مشکلی دارم.من3تا تابلو روان 2*3 با3 تابرد hd A3 دارم که هر3تاشون حدود2ماه کارکردن.وقتی که تابلو رو روشن میکنم آی سی بردکنترلر به شدت داغ میشه ونمی دونم مشکل چی هست.
  لازم به ذکر هست که من تمام آی سی های برد کنترلر رو عوض کردم ولی درست نشد،ماژول ها رو عوض کردم درست نشد،سیم ها رو هم عوض کردم درست نشد،تعداد پاور ها رو کم و زیادهم کردم اما درست نشد،تمام پاور ها رو هم عوض کردم اما درست نشد که نشد.میشه راهنمایی کنید.//

  • naser@1988 گفت:

   سلام همکار عزیز نظر لطف شماست
   بابت کولر که همکاران گرامی این موضوع را باید بدونن که اسپیلیت برای تلویزیون شهری امری واجب است ولی بازم بابت یادآوری ممنون از شما
   بابت سنسور دما هم شما وقتی از اسپسلست مناسب برای تابلو استفاده کنید نباید دما داخل تابلو بیستر از 30 درجه بشه پس سنسور در درجه دوم اگر اسپیلیت خراب باشه بتونه عمل کنه و تابلو رو خاموش کنه
   بابت داغ کردن آی سی ها هم شما یه زحمت بکش و برد کنترل دیگری استفاده کن ( A3 ) نباشه امکان داره مشکل از خود برد کنترل های تولید شده در بازه مشخص باشه پس شما یک برد کنترل دیگر استفاده کن انشالله مشکل حل میشه

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.